Bydlení je jednou ze základních lidských potřeb. Potřebujeme dostupné bydlení, ne drahé byty
Také nemůžete sehnat byt za rozumnou cenu? Příliš mnoho lidí v Česku utrácí za bydlení velkou část svých výplat nebo se nemohou přestěhovat kam potřebují, protože ceny nájmů v mnoha městech překročily únosnou hranici. Další lidé zase žijí ve zcela nevyhovujících podmínkách na ubytovnách.
Jak chtějí Zelení nabídku cenově dostupného bydlení zajistit?
1
1. Obecní výstavba nájemních bytů
Stát ani mnoho obcí dnes nemá dostatek bytů, které by mohli lidé využít, pořadníky na byty jsou na mnoho let. Proto je třeba ihned začít s výstavbou obecních bytů. Stavět bychom chtěli 10 000 bytů ročně. Ty pak bude možné použít například jako startovací levné byty pro mladé rodiny. Nabídka levného obecního nájemního bydlení sníží ceny nájmů v soukromém sektoru a celkově trh s nájemním bydlením stabilizuje.
2
2. Zákon o sociálním bydlení
Současná podpora bydlení ze strany státu spočívá v podstatě jen ve vyplácení příspěvku a doplatku na bydlení. Z toho těží vlastníci ubytoven, které nabízejí zcela nevyhovující ubytování za přemrštěné ceny. ve skutečnosti je aple platíme všichni z našich daní. Tato situace je nevýhodná pro lidi, kterí na ubytovnách musí mnohdy se svými dětmi přežívat, ale i pro stát, který v podstatě dotuje obchodníky s chudobou.
Snižování příspěvků a doplatků na bydlení by na podstatě situace nic nezměnilo, místo podnikatelů s ubytovnami by postihlo ty nejchudší a nejzranitelnější. Podstatu problému může vyřešit jenom nabídka sociálního bydlení. Stát či obec by lidem na ubytovně nabídly možnost bydlet v obecním nájmu za výhodnou cenu. Vyhovující bydlení pomůže lidem postavit se na vlastní nohy a po nějaké době přejít do standardního tržního nájmu. Stát navíc ve finále ušetří. Dostat lidi z bídy je totiž levnější než jim celý život na bydlení přispívat.
3
3. Jasná pravidla pro Airbnb
Služba Airbnb se poslední dobou rozrostla v Praze nebo Brně natolik, že se počtem nabízených lůžek vyrovná hotelům. Čím více samostatných pokojů a bytů využívají turisté, tím méně jich zbývá pro místní. Ceny dlouhodobých nájmů i nemovitostí tak prudce stoupají. Nechceme omezovat ty, kteří si chtějí přivydělat a nabízejí přes Airbnb volný pokoj. Hlavním problémem jsou totiž podnikavci, kteří si pořizují celé byty a ty pak přes Airbnb nabízejí. Vytváří tak defacto nové hotely, které ale nijak nespnují zákonné podmínky pro ubytovací zařízení. Zelení fungování Airbnb nastaví jasná pravidla, aby se množství nabízených bytů vrátilo na únosnou úroveň a aby z měst nebyli vytlačování jejich obyvatelé.
4
4. Zpětné hypotéky pro seniory
Mnoho seniorů dnes bydlí ve vlastním bytě, ale kvůli nízkým důchodům sotva vystačí s penězi. Vedle zvyšování důchodů je jednou z možných variant i státem garantovaný program odkupu bytů do veřejného vlastnictví formou takzvaných zpětných hypoték. To by mohla být zajímavá varianta pro seniory, kteří nemají svůj byt komu odkázat nebo ho nikomu odkázat nechtějí. Byt by totiž mohli prodat státu za měsíční splátky, kterými by si významně přilepšili k důchodu. V domě či bytu by samozřejmě mohli dožít, stát by byt získal až na konci života. Takto získané byty by stát využil pro nabídku obecního nájemního bydlení.
5
5. Zpřísníme pravidla pro poskytování hypoték
Dnešní levné hypotéky způsobují stavební boom a rychlý růst cen nemovitostí. Pro většinu se tak dostupnost bydlení ve skutečnosti snižuje. Navíc to bylo právě nezodpovědné poskytování hypoték, které spustilo finanční krizi z roku 2008.
Chcete, aby bylo v Česku dostupné bydlení? Zelení ví, jak na to.