- Aktualizace surovinové politiky státu je dalším krokem k nové těžbě uranu.
- Stát ji chystá i přesto, že bude ekonomicky nevýhodná.
- Zelení ostře protestují proti těžbě, která má závažné dopady na přírodu i zdraví obyvatel.
Stát mění kurz své surovinové politiky. Dosud počítal s ukončením těžby uranu v ČR, nová koncepce ji má naopak umožnit. Tato změna v koncepčním materiálu vlády umete cestu pro těžbu uranu u Brzkova na Jihlavsku, se kterou tamní obce nesouhlasí. K nové surovinové politice ČR dnes připravilo MPO veřejné projednání.
Letos končí těžba v uranovém dole Rožná u Dolní Rožínky na Žďársku, posledním uranovém dole ve střední Evropě. Nová surovinová politika státu má umožnit stavbu uranového dolu na ložiscích Brzkov a Horní Věžnice mezi Polnou a Přibyslaví na Vysočině a v budoucnu těžit uran i na Liberecku. Pokud bude kontroverzní návrh odsouhlasen, udělá státní podnik DIAMO v oblasti další geologické průzkumy, na úkor obci rozšíří ochranu ložisek a pokusí se získat územní rozhodnutí na stavbu.
“Říká se, že jaderná energie je čistá, ale těžba uranu patří k těm nejšpinavějším činnostem se závažnými dopady na zdraví obyvatel i přírodu. Místo, aby vláda přemýšlela, kde sežene desítky miliard na sanace již zavřených uranových dolů a radioaktivních odkališť, chystá se otevírat další. Surovinová politika z dílny ministra Mládka je bezohledná a mentálně ukotvená v dobách počátků průmyslové revoluce,” poznamenává Matěj Stropnický, předseda Zelených.
“Ceny uranu na světových trzích jsou dlouhodobě nízké a zásoby vytěženého uranu dostatečné. Otevření nového dolu u Brzkova by bylo nerentabilní a vzhledem k velikosti ložiska nesmyslné a neúměrné zátěži, která by vznikla. Domnívám se, že tlak na otevření nového dolu je tu zejména proto, že si stát chce udržet technologii těžby a v budoucnu začít opět těžit významnější ložiska uranu v Podještědí. Český uran přitom k naší energetické nezávislosti nepřispěje, neboť palivo z něj v ČR vyrobit neumíme.” dodává Hana Konvalinková, členka předsednictva Zelených.
Až do 11. února se mohou k návrhu surovinové politiky vyjadřovat lidé, spolky, obce i instituce. Všechny dokumenty, popis postupu a vzor připomínek k problematice těžby uranu najdou zde.