Ruský útok na Ukrajinu je útokem na svobodný svět. To, jak se k němu Evropa postaví, ovlivní budoucnost nejen Ukrajiny, ale celé Evropy na dlouhou dobu dopředu. Zelení podporují dosavadní kroky české vlády i návrhy Senátu na maximální podporu Ukrajině, zejména humanitární, ekonomickou, kybernetickou a politickou, za spolupráce a koordinace evropských partnerů, včetně dodávek zbraní, munice a dalšího materiálu na obranu proti ruské agresi. Takový postup považujeme za plně legitimní a potřebný poté, co byly vyčerpány všechny diplomatické a politické možnosti ve snaze vyřešit situaci jinými než vojenskými prostředky.

Vyzýváme k co nejrychlejší a nejširší humanitární pomoci Ukrajině, včetně přijetí všech jejích uprchlíků, a to jak Ukrajinek a Ukrajinců, tak i občanů mimoevropských zemí, které válečná situace na Ukrajině zastihla. Vyzýváme ke zjednodušení byrokratického procesu a zlidštění všech součástí azylového a migračního řízení, což znamená také posílení kapacit, financování a zapojení neziskových organizací do podpory žadatelů o azyl. Upozorňujeme, že Česko má nyní nejpřísnější azylové řízení v Evropě, což se (nejen) ve světle situace na Ukrajině musí změnit.

Považujeme za klíčové, aby se Česko v co nejkratší možné době  zbavilo závislosti na dodávkách plynu a ropy z Ruska. Je třeba okamžitě zastavit všechny investice, které prohlubují tuto závislost, a přesměrovat je do systémů, které energetickou a obecně strategickou nezávislost posilují. Odchod od fosilních paliv v rámci European Green Dealu by měl být urychlen a investice do výroby energie z obnovitelných zdrojů a její skladování by se mělo stát strategickou a bezpečnostní prioritou EU. Česko se musí připravit i na možnou situaci, kdy import ropy a plynu z Ruska bude úplně zastaven.

V rámci sankcí vůči Rusku podporujeme pozastavení bankovních licencí a zmrazení aktiv všem bankám, jejichž konečným vlastníkem je Ruská federace nebo finanční skupiny podporující Putinův režim. Zelení požadují celoevropskou akci na zmrazení aktiv (nejen bankovních účtů, ale i nemovitostí a dalších) všech oligarchických rodin podporujících Putinův režim a všech dalších aktérů, kteří se podílejí na rozpoutání války a její ekonomické podpoře. Zelení doporučují vládě ČR, aby na půdě EU prosazovala odstranění systémových nedostatků ve strukturách evropských států, které svou netransparentní politikou umožňují praní špinavých peněz nebo financování ruského vměšování se do chodu nezávislých zemí, jako je tomu v případě Kypru, Švýcarska nebo udělování tzv. zlatých víz ruské oligarchii na Maltě.

Ukrajině by měl být v rámci podpory její budoucnosti nabídnut status kandidátského státu Evropské unie a po ukončení války zahájena další jednání směřující k jejímu plnému členství v Evropské unii.

Jsme přesvědčeni, že sankcemi by mělo být postihnuto i Bělorusko, protože umožnilo ruským ozbrojeným silám vybudovat základny a soustředit vojska na svém území, čímž k invazi přispělo.

Vyzýváme Vládu ČR, aby iniciovala reformu Rady bezpečnosti OSN. Česká zahraniční politika by se měla zasazovat o pozvolné omezování a následně úplné zrušení práva veta v Radě a vytvoření jednoho křesla zastupujícího Evropskou unii. Není akceptovatelné, aby Rusko jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN mělo možnost vetovat rezoluci, která odsuzuje jeho vlastní agresi. Dokud nebude Rada bezpečnosti úspěšně reformována, budou pravidelně vznikat situace, kdy mezinárodní společenství bude paralyzováno tváří v tvář masivnímu porušování lidských práv.

Oceňujeme, že lídři zemí Evropské unie došli k rychlé shodě ohledně sankcí a dalších kroků vůči ruské agresi. V zájmu efektivnějšího postupu však nadále trváme na tom, že je potřeba zrušit požadavek na jednomyslnost hlasování v Evropské radě.

Zelení jsou přesvědčeni, že Vladimír Putin by měl být kvůli invazi na Ukrajinu obžalován z válečných zločinů Mezinárodním trestním soudem v Haagu.