V sobotu 2. listopadu v Národním zemědělském muzeu si Zelení zvolí nové vedení strany. Do čela strany v tuto chvíli kandiduje expertka na zahraniční politiku a lidská práva a bývalá diplomatka Gabriela Svárovská. Dále budou Zelení volit mezi odborníkem na moderní zemědělství, poradcem v oblasti řízení podniků a zastupitelem Prahy 16, Matějem Pomahačem, a současným prvním místopředsedou, studentem právnické fakulty, Tomášem Míglem.
Kandidátka na spolupředsedkyni Zelených, Gabriela Svárovská, získávala hned po studiích zkušenosti nejprve v médiích a později v kanceláři prezidenta Václava Havla. Založila Program transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí České republiky a je autorkou Koncepce české lidskoprávní a transformační politiky z r. 2010. V době prvního českého předsednictví v roce 2009 vedla jednání o lidských právech jménem Evropské unie. V r. 2014 se podílela se na založení nadačního fondu Prague Civil Society Centre a v letech 20015–2022 vedla jeho grantový program. Poslední volební období působila jako poradkyně senátora Marka Hilšera, nyní je konzultantkou v oblasti ochrany lidských práv a občanské společnosti se zaměřením na Rusko a prostor bývalého Sovětského svazu. Vystudovala mediální studia na FSV UK a doktorský program obecná antropologie na FHS UK.
V předsednictvu Zelených působí Svárovská od letošního jara, kdy také kandidovala do evropského parlamentu z pátého místa kandidátky. Spolu s manželem provozuje Youtube kanál zaměřený na souvislosti zahraniční politiky. Odborně se zaměřuje kromě lidských práv také na fenomén oligarchizace politiky a mediálního prostředí. Kritizuje promarněné příležitosti v polistopadovém vývoji země, ničení životního prostředí a rostoucí sociální nerovnosti. Chce se mj. zasadit o efektivní a poctivé čerpání prostředků určených z Evropské unie na zelenou a sociální transformaci pro Českou republiku, tedy zhruba miliardu Eur. Gabriela také patří k týmu iniciativy Progresivní Česko.
Další kandidát na spolupředsedu, Matěj Pomahač, je členem Zelených od roku 2018, od letošního jara je členem předsednictva. V roce 2018 poprvé kandidoval do zastupitelstva v Praze 16 v uskupení Společně pro Radotín, kde je dnes předsedou opozičního zastupitelského klubu. V Radotíně se zasazoval mj. o zavedení zón 30, výsadbu stromů a vystupoval proti záměru kryté lyžařské sjezdovky nebo bagrování a splavnění Berounky. V profesním životě pracoval 15 let jako konzultant v řízení podniků se zaměřením na lidské zdroje, posledních pět let se věnuje modernizaci zemědělství, navštěvuje farmy po celé zemi a konzultuje zavádění nových technologií pro udržitelnější hospodaření a snížení byrokracie. Vystudoval ekologické gymnázium a následně sociální antropologii na FHS UK, aktuálně dokončuje studium farmářské školy ekologického zemědělství. Občasně publikuje v Deníku Referendum, Ekolistu nebo na svém profilu na Linkedin.
Do vedení strany dále kandiduje současný první místopředseda, Tomáš Mígl, člen základní organizace v Příbrami, kde rovněž působí v kontrolním výboru a dříve byl spolumluvčím Mladých Zelených. V politice se angažuje s jasnou vizí a motivací zasadit se o spravedlivější společenské uspořádání, snižování nerovností a co nejefektivnější boj s klimatickou změnou, jejíž dopady ovlivní nejvíc právě dnešní mladou generaci. Směrem k příštím sněmovním volbám je Tomáš Mígl zastáncem spolupráce na základě programových průniků: „Definovat si naše stěžejní priority, konsolidovat lidské a finanční zdroje a vyjednávat se všemi, kdo k tomu jsou otevření. To je za mě cesta, jak se zúčastnit dalších voleb,” říká mimo jiné ke své kandidatuře Tomáš Mígl.
Do předsednictva dále kandidují Jana Krumpholcová, bývalá krajská zastupitelka a kandidátka na senátorku za Mladou Boleslav, radní pro životní prostředí a klima z Prahy 6 Petr Palacký, zvolený na kandidátce STAN, Michal Veselský, sociolog a současný zastupitel za Prahu 11, zvolený na kandidátce Prahy Sobě, právnička se specializací na veřejné zakázky Olga Ulrichová nebo lektor, dramaturg a pedagog v oblasti filmové výchovy a historie filmu a audiovize Pavel Bednařík z krajské organizace v Olomouci. Dalšími kandidáty do vedení strany jsou slouholetý člen Zelených a pražský komunální politik Vít Masare a brněnský pedagog a odborník na školství, Matouš Vencálek, právnička organizace Konsent Anna Junková nebo lesní inženýrka Daricha Moravčíková.
Všichni tři kandidáti a kandidátka do vedení strany deklarují svou otevřenost ke spolupráci s progresivními a proevropskými politickými stranami. Zelení za tímto účelem již dříve zveřejnili svých 5 programových podmínek pro takové spolupráce. Na listopadový sjezd pak Zelení pozvali zástupce politických stran a hnutí, s nimiž mají největší programové průniky: Pirátské strany, SOCDEM, Prahy Sobě, Žít Brno, Sen21, Volt, hnutí Budoucnost a Idealistů a zástupce neziskového sektoru, Hnutí Duha a dalších organizací. Pozvání přijala též senátorka a zastupitelka Olomouckého kraje, Jitka Seitlová.
Sjezd Zelených bude možné sledovat zde na stránkách i na kanálech strany na sociálních sítích.