Za účasti 49 členských stran si Evropští zelení v Lyonu zvolili dvojici tzv. Spitzenkandidátů, tedy lídrovské duo pro evropské volby, důvěru dostali zkušení Bas Eickhout z Nizozemska a Terry Reintke z Německa. Kongres schválili také volební program pro tyto důležité volby.
“Jsme v náročné situaci: naše planeta se rychle otepluje, na našich hranicích probíhá strašlivá válka a zvyšují se nerovnosti ve společnosti. Mainstreamové strany nejsou schopny řešit kvalitu života lidí a díky tomu roste popularita extremistů, kteří nabízí pouze nenávist a falešná řešení. Potřebujeme novou generaci politiků a političek, kteří si uvědomují, že potřebujeme zelenou a sociální Evropu, která řeší kvalitu života všech lidí,” uvedl po svém zvolení Bas Eickhout.
Terry Reintke (36 let) je v Evropském parlamentu od roku 2014. Terry vyrostla v průmyslovém regionu Porúří, což ji hluboce formovalo jako političku, která ví, že ekologická přeměna průmyslu musí jít ruku v ruce se sociální spravedlností. Terry je zarytou bojovnicí za práva žen, demokracii a právní stát. Studovala politologii v Berlíně a Edinburghu.
Bas Eickhout (47 let) je v Evropském parlamentu už tři období, aktuálně je místopředsedou Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. Před příchodem do Evropského parlamentu pracoval Bas jako výzkumný pracovník pro posuzování vlivů na životní prostředí. Vedle tématů týkajících se ochrany přídrody a klimatu a se věnuje také modernizaci evropské ekonomiky a průmyslu. Bas vystudoval chemii a vědu o životním prostředí na Radboudově univerzitě v Nijmegenu a žije v Utrechtu.
Na kongresu se česká delegace setkala se zelenými ministry a ministryněmi okolních zemí a řešit s nimi problémy, které se týkají lidí u nás. “Jednal jsem s rakouskou ministryní dopravy a klimatu Leonore Gewessler a řešili jsme například investice do propojení Lince a Českých Budějovic, problémy s dopravou dřeva na Znojemsku nebo zkušenosti s rakouským Klimaticketem, tedy univerzální jízdenkou pro výhodné cestování veřejnou dopravou,” uvedl Michal Berg, spolupředseda Zelených. “V Rakousku si ji za první dva roky pořídilo dvakrát tolik lidí, než se čekali. Takovou podporu stále se zdražující veřejné dopravy bychom chtěli u nás, dodal.
Johanna Nejedlová s Petrem Doubravským se zase potkali s polskou viceministryní klimatu Ulou Zielinskou a řešili spolu dopad těžby v dole Turów na vodu a ovzduší v Česku i klima v Evropě. “Je skvelé, že je možné takto řešit problémy napřímo. V Polsku je nová vláda a je potřeba otázku ostudné smlouvy o dole Turów, kterou česká vláda uzavřela s Kaczynského vládou, znovu otevřít a vyjednat pro české obce i pro budoucnost regionu mnohem lepší podmínky,” uvedla Johanna Nejedlová.
Kongres rovněž schválil členství organizace Možemo! (Chorvatsko) a Demokraté pro Litvu do rodiny Evropských zelených. Evropští zelení tak mají nyní 49 členských stran ve všech evropských zemích s výjimkou Slovenska. V osmi zemích jsou Zelení ve vládě, mají stovky poslanců a poslankyň, tisíce lidí v komunálních zastupitelstvech včetně starostů v Amsterdamu, Miláně, Lyonu, Innsbrucku nebo Štrasburku. Celkem tvoří zelené strany v Evropě téměř půl milionů členů a členek a v letošním roce si připomínají 40 let od vzniku.