Současná smogová situace má zejména tyto zdroje: zastaralé průmyslové provozy, automobilismus, zvláště nákladní, a domácnosti, které topí občas vším, co jim přijde pod ruku. Šéf Zelených Matěj Stropnický to řekl serveru Blesk.cz. Přidal přitom i souhrn opatření, která by se dala udělat. Zastal se i kontroly kotlů v domácnostech, na které si pravice stěžuje u Ústavního soudu.
„Co s tím? 1. Kdo znečišťuje, ať platí – je třeba zvýšit daně velkým firmám, naopak těm, kdo znečišťují minimálně, daně snížit. 2. Obnovit podporu obnovitelných zdrojů energie, ale s podmínkou majetkové účasti obce tak, aby se nenapakovali akorát akcionáři na doručitele jako posledně,“ vypočítává Stropnický.
Zaměřuje se přitom i na dopravu, největšího znečisťovatele ve velkých městech. „3. Zvýšit mýtné, zejména u nákladních vozidel, a postupně převádět kamionovou dopravu na železnici. 4. Budovat alternativy k automobilové přepravě, zejména vysokorychlostní trať Praha-Brno, pak další. 5. Zavést výkup plastových lahví, aby bylo výhodnější je vracet, než jimi topit. 6. Brabcův zákon samozřejmě podpořit,“ dodal Stropnický.
Brabcův zákon neboli zákon o ochraně ovzduší umožňuje kontrolu kotlů v domácnostech. Kvůli němu už podala pravice Ústavní stížnost. „Je příznačné, že pravice podala kvůli údajnému omezování svobody ústavní žalobu proti zpřísnění zákona o ochraně ovzduší. Načež se Česko zrovna natruc zahalilo do dlouho nevídané vrstvy smogu. Svoboda umřít patřila ovšem vskutku vždycky mezi ty základní,“ podotkl Stropnický.