Vychovali jsme vnímavé a citlivé bytosti, jak nejlíp jsme dokázali. Jenže svět, ve kterém se ocitají, pro ně může být nesnesitelný. Je plný nejistoty, nenávisti a strachu o budoucnost. 16 % českých dětí, tedy 70 tisíc mladých lidí, převážně dívek a dospívajících, se potýká se sebepoškozováním a potřebuje odbornou pomoc. A té se jim nedostává.

Potřebujeme:

  • Dostupnou psychologickou péči, osvětu a destigmatizaci psychických problémů.
  • Změnu přístupu zdravotních pojišťoven, které zatím duševní zdraví zanedbávají.
  • Podporu programů pro školy, rodiny a komunity, aby uměly problémy u dětí včas rozpoznat a začít je řešit.

Studie psychologů z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci odhalila nárůst sebepoškozování mezi dětmi a dospívajícími. Řezání, škrábání či pálení kůže slouží jako mechanismus zvládání intenzivních emocí nebo stresu. Je to volání o pomoc a podporu.

Nesnažme se měnit děti tak, aby se přizpůsobily světu. Snažme se vytvářet svět, který poskytuje základní jistoty a má pozitivní vliv na duševní zdraví nás všech. Vytvářejme ho spolu.

Včasná podpora a otevřený přístup k duševnímu zdraví mohou pomoci dětem zvládat těžké chvíle. Školy, rodiny a komunity by měly mít k dispozici nástroje, jak rozpoznat varovné signály a poskytnout včasnou pomoc. První krok v prevenci spočívá ve vzdělávání – jak děti učit rozumět svým emocím, nebát se mluvit o svých problémech a hledat pomoc, když je potřeba.

Stigmatizace duševních problémů je jedním z hlavních důvodů, proč se děti a dospívající zdráhají hledat pomoc. Duševní problémy, ať už jde o úzkosti, deprese nebo sebepoškozování, jsou stále považovány za tabu. Destigmatizace psychických problémů je klíčová pro to, aby děti a mladí lidé věděli, že není nic špatného na tom hledat pomoc.

Kde najdete pomoc při sebepoškozování:
📞 Linka bezpečí: 116 111
📞 Linka důvěry Dětského krizového centra: 241 484 149
🌐 Vzkazy na těle: www.vzkazynatele.cz