Michal Berg píše na téma regulace pyrotechniky: Před třemi lety o tom tématu nikdo nechtěl slyšet, teď jsme už mnohem dál. Zatím ale jen v diskusích, do kterých se zapojuje stále více lidí a subjektů, a to je dobře. Co je potřeba udělat, abychom se dostali od slov k činům a jak je to v jiných zemích?
Předně: o škodlivosti současné podoby pyrotechniky už nemluví jen ochránci přírody, pejskaři či ti, co chtějí mít klid. Nově se diskutuje jak je to všechno toxické i pro lidské zdraví, s čímž přišli vědci z Akademie věd:
„Řada lidí, kteří se zúčastní té veselice a druhý, třetí, čtvrtý den je jim nepředstavitelně špatně. To není z bublinek v šampaňském. Ale mají akutní otravy ohňostrojovým smogem. Za ohňostrojovou noc se dostane do ovzduší v České republice asi 12 a půl tuny hořčíku, deset a půl tuny barya, tuna stroncia.“ – Petr Klusoň, Ústav chemických procesů Akademie věd
O škodlivosti píše ve své tiskové zprávě i Ministerstvo zemědělství, které nicméně pouze apeluje na obce aby pyrotechniku regulovaly, nebo vyzývá osobní zodpovědnost prodejců pyrotechniky, aby omezily prodej.
U možnosti obcí pyrotechniku regulovat se ukazuje, že je velmi omezená. V Praze je odpalování pyrotechniky zakázáno na mnoha místech, ale možnost nebo ochota úřadů tento zákaz vymáhat je mizivá. Co se týče prodeje, pyrotechniku přestaly prodávat řetězce OBI, Hornbach a Bauhaus, a před časem se s nimi rozloučila i Billa. Zbytek supermarketů i menších prodejců ji nadále prodává.
Dostupnost je zásadním problémem i podle starostky Amsterdamu Femke Hanselma. Město odpalování pyrotechniky reguluje, ale jde to těžko, když je možné ji koupit kdekoli. Právě v Nizozemsku se po letošním silvestru rozjela velká debata o zákazu pyrotechniky. Podobně je to v Německu, kde za silvestrovskou noc zaznamenali mnoho útoků na hasiče nebo policisty v souvislosti s pyrotechnikou. Jen v Berlíně bylo zraněno 33 policistů a hasičů.
S peticí za omezení ohňostrojů jsme byli na jaře za ministryní Hubáčkovou. Podle ní byla legislativa dostačující a požadované změny nepatří do její agendy. Snad tedy budeme brzy mít nového plnohodnotného ministra či ministryni a téma bude možné znovu otevřít.
Nemyslím si, že je potřeba zakázat úplně všechny ohňostroje a vnímám, že jsou pro mnoho lidí pozitivní zážitek. Věřím ale, že věci které v petici prosazujeme, povedou k lepším výsledkům dříve, než když budeme čekat, až se ta věc „vyřeší sama“.
Regulace pyrotechniky totiž neznamená nula zábavy, existuje už nyní dost mnohem méně škodlivých alternativ:
▪ Videomapping
▪ Sky-mapping
▪ „Organický“ ohňostroj
▪ Dronová show
▪ Drony + holografická projekce
Více o tom píše Oldřich Sklenář zde:
Naprostý no-brainer je rozšíření zákazu z národních parků i na ostatní typy chráněných území. V CHKO je zakázáno tábořit nebo rozdělávat oheň mimo místa pro to určená, ale odpalovat pyrotechniku ne.
Snížení dostupnosti by pomohlo přeřazení pyrotechniky kategorií F2 a F3 do stejného režimu, jako má kategorie F4, tedy aby ji mohly nakupovat jen osoby s příslušnou odbornou způsobilostí. F1 jsou základní efekty a prvky, vše ostatní jen pro odborníky, jako v Irsku nebo Rumunsku. No a pro „velké“ ohňostroje by bylo velmi užitečné je schvalovat orgánem ochrany přírody. Jak v jiných řízeních, i zde by se posuzoval veřejný zájem v podobě narušení ochrany přírody nebo znečištění toxickými látkami, stejně jako ochranná a preventivní opatření či vhodný čas.
Výsledkem by bylo:
▪ méně pouliční pyrotechniky, s výjimkou té nejméně problematické
▪ ohňostroje jen tam, kam patří a po pečlivém zvážení odborníků
▪ pyrotechnika pryč z chráněných území
▪ a větší prostor pro rozvoj alternativ.
To mi přijde docela win-win řešení. Pokud s tímto souhlasíte, přidejte svůj podpis prosím na www.opravduklidnesvatky.cz
Pokud chcete iniciativu Opravdu klidné svátky podpořit i finančně, můžete tak učinit zde.