Zelení podporují změny v zákonu o tzv. superdávce, které dlouhodobě navrhují neziskové organizace jako Platforma pro sociální bydlení nebo PAQ research. Pokud Sněmovna neupraví zákon v jejich smyslu, budou usilovat o podání návrhů v Senátu skrze senátory a senátorky zvolené s jejich podporou. Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny k superdávce se koná už dnes.
‚‚Je mi líto, že politik, který o sobě říká, že je křesťanský demokrat připraví zákon o sociální pomoci nejslabším, který mu oprávněně zkritizuje i SPD. Pilířem reformy dávek by měla být snaha motivovat, ne trestat. To zůstalo jen v projevech pana ministra. Na papíře to je něco zcela jiného. Reforma vypočítává dávky z nereálných normativů a nechává lidi na pospas energetické a bytové krizi. S naší stranickou expertkou zákon sledujeme a usilujeme o změny, které by napravily nejhorší.’’ vyjádřila se k návrhu spolupředsedkyně Zelených Gabriela Svárovská.
Expertka Zelených na sociální politiku a krajská zastupitelka Plzeňského kraje Jitka Kylišová popisuje nejnutnější změny v reformě dávek: ‚‚Předně je třeba dávku postavit na odpovídajících normativech nákladů na bydlení a energie a nastavit výpočty tak, aby lidi o peníze nepřicházeli zbytečně v moment, kdy je nejvíc potřebují a můžou jim pomoct. Chceme vyškrtnout vázanost složky dítě na školní docházku a pracovní aktivitu rodičů, rozšířit definici zranitelnosti i na lidi s handikapem a děti samoživitelů do 26 let. Chceme, aby lidé v oddlužení nepadali pod existenční minimum kvůli příkrým srážkám dávek, které se maskují jako motivace k práci. Práce je na tom hodně, ale je tu ještě čas. Toto téma rozhodně do voleb nenecháme usnout.’’
Jednání výboru pro sociální politiku se za Zelené zúčastnil místopředseda Tomáš Mígl: ‚‚Překvapuje mě, že logičtější změny než ministr Jurečka navrhuje i SPD. S dalšími 30 lidmi jsem na výboru pro sociální politiku 5. února poslouchal, jak je třeba hlavně nahnat všechny do práce. V zemi, která má nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Tenhle názor ministra nezměnilo ani několik příspěvků lidí, kteří pečují o své handicapované blízké, vychovávají malé děti, nebo prostě nemají tak dobré zázemí. Hlavní je pro něj image drsňáka na chudé.”
Odpovědnější a o data opřené pozměňovací návrhy předkládá paradoxně i zástupkyně SPD (!) Lucie Šafránková. Ta navrhla 10 pozměňovacích návrhů a v několika reflektovala připomínky neziskových organizacích, které měsíce kritizují Jurečkův návrh. Např. výpočet dávek až po exekučních a insolvenčních srážkách, definice zranitelnosti i pro děti samoživitelů*ek do 26 let. Ministerstvo bude mít ale návrh raději svůj než upravený SPD. Podpořilo jen kosmetické změny.
Zelení se o změny v zákoně zasadí skrze senátory a senátorky zvolené s jejich podporou. Téma revize sociálního systému budou akcentovat i v nadcházející kampani před volbami do Poslanecké sněmovny.
Kontakt pro média:
- Kateřina Písačková, vedoucí komunikace Zelených – katerina.pisackova@zeleni.cz,
- Jitka Kylišová, 1. místopředsedkyně, odbornice Zelených na sociální politiku – jitka.kylisova@zeleni.cz,
- Gabriela Svárovská, spolupředsedkyně Zelených, gabriela.svarovska@zeleni.cz,
- Tomáš Mígl, místopředseda, tomas.migl@zeleni.cz, 739 624 743