„Rok 2025 bude o tom, co udělají Evropané, ne o tom, co řeknou Američané.“
Timothy Snyder
“Všichni, kdo se účastní konfliktu na Ukrajině, musí souhlasit s řešením, které ho ukončí.”
Marco Rubio, americký ministr zahraničí
Evropa stojí před zásadními rozhodnutími. Jak konkrétně podpoří Ukrajinu v dosažení spravedlivých podmínek mírových jednání? Jak přesvědčí Spojené státy ke společnému postupu a jak zalepí díry ve vlastní energetické bezpečnosti a sankční politice? Na summitu evropských lídrů v Paříži se prezidenti a premiéři členských zemí shodli, že Ukrajina musí co nejrychleji získat nezbytné zbraně a munici. Konkrétní kroky mají zahrnovat okamžité navýšení financí do evropské obrany. Za pozornost stojí, jak moc se pozornost soustředí na investice do zbrojního průmyslu a jak málo na evropskou schopnost rychle, účinně a jednotně politicky rozhodovat.
Mezitím proběhla v Rijádu jednání mezi Spojenými státy a Ruskem o ukončení války v Ukrajině. Jednání mezi ministry zahraničí proběhla bez účasti Ukrajiny a Evropské unie. Rusko prohlásilo, že nepřijme nasazení jednotek NATO na Ukrajině, a požadovalo zrušení slibu o budoucím členství Ukrajiny v NATO. Nedošlo k průlomu v otázkách, jako je územní celistvost Ukrajiny a role NATO v regionu. Americká zbrojní pomoc plyne na Ukrajinu bez přerušení.
Evropa musí zabrat. Dodávky zbraní byly od počátku pomalé. Dodat stíhačky F-16 trvalo téměř dva roky, dlouze se řešily tanky Leopard, nadále se řeší rakety Taurus a zásobování municí. To jsou jen příklady vybavení, které byly ve většině v Evropě k dispozici k okamžitému dodání. Co chybělo, bylo odvaha a odhodlání. Připomeňme si, že Česko se v tomto ohledu evropskému průměru nijak nevymyká. Mimochodem, většinu české zbrojní pomoci zaplatily jiné evropské země. I tak jsou její objemy v rámci Evropy jedny z těch menších. Politici po celé Evropě si stěžují na únavu a klesající ochotu voličů podporovat pomoc Ukrajině. I to je důsledek soustavného váhání a evidentního rozporu mezi evropskými slovy – Ukrajina bojuje za nás, ruská agrese ohrožuje celou Evropu! – a činy. V mezilidských vztazích se tomu říká pokrytectví. Evropským lídrům schází odvaha. Mezitím lídři Maďarska a Slovenska nadbíhají Putinovi, aby si zajistili vnitropolitické body.
Evropská bezpečnost stojí na energetické nezávislosti a účinnosti sankcí
Válka o Ukrajinu odhalila hloubku problému evropské závislosti na dodávkách ruských fosilních paliv a jaderného paliva. Navzdory tomu, že se od ruského plynu částečně odstřihla, dodávky LNG z Ruska do Evropy aktuálně rostou. Česko i další státy stále používají ruské jaderné palivo, Česko nadále dováží také ruskou ropu, ačkoli v r. 2022 premiér prohlásil, že dovoz bude ukončen v roce 2024. Platby za všechny tyto dodávky pomáhají financovat ruskou agresi a válku prodlužují.
Ruská státní korporace Rosatom, jeden z klíčových nástrojů ruského vlivu v Evropě, nepodléhá evropským sankcím. V české Opavě úspěšně působí firma Arako, od roku 2007 plně vlastněná jednou ze společností. V Evropě se masivně obcházejí sankce. Ani česká vláda dosud nepředložila slibovanou legislativu proti tzv. průtokovým účtům, přes které ruští oligarchové v Česku perou peníze. Bezpečnost Evropy závisí na rozhodné a všestranné podpoře Ukrajiny, důsledném uplatňování sankcí a energetické nezávislosti. Evropa i Česko ve všech třech ohledech selhávají. Český postup v rozvoji obnovitelných zdrojů energie, modernizaci přenosových sítí a investic do skladování energie patří v Evropě vůbec k nejslabším.
Jednání, která určují budoucnost
Každá válka končí jednáním o míru. Ale podmínky vyjednávání předem určují pozice jednotlivých stran. Pokud oslabují napadeného a zvýhodní agresora, nemohou být úspěšné a mohou mít dalekosáhlé důsledky pro další uspořádání mezinárodních vztahů. Proto jakékoliv dohody, které by Ukrajina přijala pod tlakem, by byly neudržitelné.
Evropští Zelení i česká Strana zelených dlouhodobě podporují spravedlivý mír, který zajistí bezpečnost Ukrajiny i Evropy, bojují proti přílišnému vlivu fosilních korporací a domácích oligarchů a jejich vlivu na politické rozhodování. Podporují energetickou nezávislost. Evropští Zelení volali po účinných sankcích proti Rusku už po anexi Krymu v roce 2014. Sebesilnější slova na adresu Ruska tohle zpoždění nevyrovnají. Jen činy.