Veřejnoprávní média za 180 Kč měsíčně. Tisíce hodin kvalitního obsahu, desítky podcastů, a závazek veřejné služby. Zní to skvěle? Přesto se toho Poslanecká sněmovna bojí.

Představte si, že máte 17 let stejný plat, přitom děláte téměř dvakrát více práce. Taková je realita v České televizi. Zatímco průměrná mzda v ČR vzrostla od roku 2008 o 92 %, v České televizi to bylo jen o 68 %. Volání po zrušení poplatků i jejich nenavyšování je součástí politické kampaně proti nezávislým médiím. Kdo chce slabší veřejnoprávní média, chce slabší demokracii.

 

A proč potřebujeme ČT a ČRo? 

  • V demokratické společnosti mají veřejnoprávní média důležitou roli, obzvlášť v České republice, kde většina soukromých médií je ve vlastnictví oligarchů, kteří prosazují své obchodní a politické zájmy.
  • Veřejnoprávní média plní nezastupitelnou roli – nezávislé a vyvážené zpravodajství a publicistika bez politického nebo komerčního tlaku.
  • V době dezinformací a hybridních hrozeb jsou Česká televize a Český rozhlas spolehlivým zdrojem ověřených informací.
  • Zpravodajství během krizí, přírodních katastrof, pandemie nebo válek – to jsou chvíle, kdy veřejnoprávní média poskytují veřejnosti skutečně důvěryhodné a rychlé informace.
  • Kdo jiný by se věnoval kulturnímu a vzdělávacímu obsahu? Kdo by se staral o menšiny, odhalování korupce a rozvoj národní kultury? To je role veřejnoprávních médií, která nikdy nemůže být nahrazena komerčními stanicemi.
  • Česká televize je největším filmovým koproducentem v Česku. Navýšení jejího rozpočtu podpoří kvalitu a relevanci obsahu a zlepší pracovní podmínky ve filmovém průmyslu.