V pátek 1.2. 2019, na Mezinárodní den bez palmového oleje, předloží Evropská komise návrh na realizaci ukončení podpory motorového paliva z palmového oleje od roku 2020. Ukončení podpory již odhlasoval v květnu 2018 Evropský parlament, indonéský a malajský palmový průmysl však v Bruselu nadále lobuje za prodloužení jeho podpory i po roce 2019. V evropských metropolích se proto minulý týden uskutečnilo několik demonstrací, kterými chtěli unijní občané upozornit Evropskou komisi, že prodloužení by bylo chybným krokem.
Palmový olej patří mezi nejlevnější rostlinné tuky a jeho použití je dnes natolik rozsáhlé, že pronikl nejen do palivového průmyslu, ale i většiny potravinářských odvětví. Má však svou temnou stránku, před kterou bychom neměli zavírat oči.
Magdalena Davis, místopředsedkyně Zelených a bioložka, k tomu říká: „Pěstování palmy olejné, ze které se palmový olej vyrábí, způsobuje masivní devastaci tropických deštných ekosystémů. Mnoho rostlinných i živočišných druhů se kvůli palmovým plantážím ocitá na hranici vyhynutí, dramaticky se mění místní mikroklima a zvyšuje se půdní eroze. S plantážemi je spojeno i mnoho sociálních problémů – místní zemědělci přicházejí o způsob, jak si udržet tradiční způsob hospodaření a produkovat potraviny pro lokální spotřebu, zaměstnanci plantáží dostávají příliš nízké mzdy a většina výdělku směřuje za hranice k velkým investorům. V neposlední řadě je tu i zdravotní aspekt, protože kvůli vysokému obsahu nasycených mastných kyselin zvyšuje konzumace palmového oleje riziko aterosklerózy a srdečně cévních onemocnění.“
Téma může podpořit každý z nás podpisem petice i třeba připojením se k výzvě Den bez palmového oleje, která podporuje vědomý výběr výrobků, které palmový olej neobsahují. Že má tento negativní výběr odezvu se potvrzuje i v českých supermarketech – například někteří výrobci müsli cereálií začali uvádět na přední straně obalu velkými písmeny “bez palmového tuku”.
„Pokud budeme jako spotřebitelé konzistentní, možná přispějeme k tomu, že deštné pralesy budou živit své obyvatele ekoturismem a my ve střední Evropě budeme o trochu zdravější,“ dodává Magdalena Davis.