Strana zelených dnes otevřeným dopisem premiéru Babišovi a ministru zahraničí Petříčkovi vyzvala vládu České republiky, aby odstoupila z iniciativy “17+1”, ve které Čínská lidová republika asymetricky spolupracuje s jednotlivými zeměmi střední a východní Evropy. Tento formát již v posledních letech sklidil kritiku orgánů Evropské unie.
Zelení v dopise upozorňují na „rostoucí snahy vlivových sítí navázaných na vládu Čínské lidové republiky ovlivňovat politiku České republiky netransparentními způsoby“ a také na narůstající globální environmentální rizika spojená s touto iniciativou a dalšími projekty v rámci programu „Nové hedvábné stezky“.
„Samostatný postup ČR v projektu Nové hedvábné stezky a asymetrické napojení na totalitní velmoc zpochybňuje naše místo v Evropské unii a oslabuje Českou republiku,“ upozorňuje předseda Zelených Petr Štěpánek. „Pekingská vláda má jednak zájem na oslabení EU, jednak na oslabení globálních environmentálních a dalších standardů,“ dodává Štěpánek.
„Hrozí, že v rámci tohoto netransparentního formátu by Peking mohl korupčním způsobem podporovat projekt Dunaj-Odra-Labe, podobně jako už pochybnými způsoby financoval některé projekty na Balkáně,“ upozorňuje první místopředsedkyně Zelených Magdalena Davis.
„Čínské investice do infrastruktury v rámci těchto dohod nejsou vedeny reálnou potřebou přijímajících zemí a mají významná environmentální, sociální, bezpečnostní a právní rizika, například kolize s legislativou EU při transparentnosti zadávání zakázek,“ shrnuje Petr Kutílek, expert Zelených na tuto problematiku. „To se týkalo například modernizace železnice Bělehrad-Budapešť,“ dodává Kutílek.
Nejbližší summit ve formátu 17+1 se chystá na duben letošního roku do Pekingu. Podle aktuálních informací by Českou republiku na něm měl zastupovat vicepremiér Hamáček. Stavba dráhy Bělehrad-Budapešť, která byla zatím jedním z mála hmatatelných výsledků této spolupráce, sklidila v minulosti kritiku orgánů EU pro svou netransparentnost, a existují i širší geopolitické obavy týkající se cílů Číny v těchto evropských zemích. Mezitím diskusi o odstoupení své země z iniciativy zahájily v posledních dnech i opoziční strany v Litvě.
Celý text dopisu:
V Praze, 14. ledna 2020
Vážený pane premiére,
Vážený pane ministře,
oslovujeme Vás jménem Strany zelených v době narůstajících globálních environmentálních rizik a zároveň rostoucích snah vlivových sítí navázaných na vládu Čínské lidové republiky ovlivňovat politiku České republiky netransparentními způsoby, jak je dokumentováno zprávami Bezpečnostní informační služby i nedávnými investigativními výstupy deníku Aktuálně.
V tomto kontextu Strana zelených vyzývá vládu České republiky, aby vzhledem k rostoucím environmentálním, bezpečnostním a dalším rizikům bezodkladně odstoupila od iniciativy „17+1“, tedy „Spolupráce Číny a zemí střední a východní Evropy“ a dalších projektů napojených na čínský geostrategický program „Jeden pás, jedna stezka“.
Tyto bilaterální iniciativy, součást programu nazývaného „Jeden pás, jedna stezka“ či „Nová hedvábná stezka“, a maskované pod uskupení 17+1, zpochybňují fungování Evropské unie a vytvářejí spory uvnitř EU týkající se například kontroly akvizic firem v citlivých odvětvích nebo společného vystupování v oblasti mezinárodní politiky.
V důsledku také dlouhodobě zpochybňují ukotvení České republiky v evropských strukturách.
Dohody o investicích do infrastruktury nejsou vedeny reálnou potřebou přijímajících zemí; mají významná environmentální, sociální, bezpečnostní a právní rizika, například kolize s legislativou EU při transparentnosti zadávání zakázek (dráha Bělehrad-Budapešť, potenciálně kanál Dunaj-Odra-Labe a další). Navzdory prohlášením o souladu s legislativou EU má tato iniciativa kromě ekonomických hlavně politické cíle směrem k narušení jednoty EU.
Vyzýváme vás tedy, abyste bezodkladně zahájili kroky pro odstoupení České republiky od smluvních závazků navázaných na tyto struktury a okamžitě ukončili praktické kroky směřující k jejich dalšímu budování.
S úctou
Petr Štěpánek
předseda Strany zelených
Magdalena Davis
1. místopředsedkyně Strany zelených
Karolina Žákovská
místopředsedkyně Strany zelených
Prostřednictvím podatelny Úřadu vlády ČR k rukám:
Andrej Babiš, předseda vlády
Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí
Autor fotografie: Dennis Jarvis